Ocelový trojúhelník s příložníkem a stupnicí

Příspěvky k japonským pilám, dlátům, ručně kovaným nástrojům a podobně.
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Ocelový trojúhelník s příložníkem a stupnicí

Příspěvek od Tim »

Ahojky,
zdravím všechny a trochou přispěju do této diskuse.V přílohách jsou všechny úhelníky co při své práci používám.Každý z nich má svoje určení a tomu odpovídá i jeho přesnost..Na přiložených fotkách ukazuji přesnost měřeno jednoduše od jedné hrany a otočení uhelníku o 180 stupnů.Používám tři úhelníky vlastní výroby nejmenší zámečnický s příložkou,zámečnický ca 300mm bez příložky a konečně velký na dřevostavby vyrobený z foliované vodovzdorné překližky délky ca1200mm,americké uhelníky johnson používám na stavbách dřevostaveb a krovů a to jak na orýsování a nebo jako příložka pro mafla a nebo horní frézu.ostatní uhelníky používám většinou v dílně při výrobě nábytku schodů dveří a pod.
řeší se tu přesnost úhelníku ale chtěl bych upozornit ,že absolutní přesnost při žádném měření v podstatě neexistuje je ovlivněna spoustou faktorů jako je teplota požitý materiál a to jak měřený tak i měřidla a podobně,proto byly vymyšleny tabulky tolerancí bez kterých by se sériová výroba vůbec neobešla a u výroby jednotlivých kusů a zakázkových kusů je absolutní hodnota nepotřebná.
A ještě poslední věta k přesnosti naši dědové kteří používali úhelníky je měli většinou dřevěné a většinou si je sami zhotovovali a stačí se podívat na nábytek ze středověku a každému musí být jasno,že je to hlavně o rukách a zkušenostech .
Tim
Přílohy
IMG_1906.JPG
IMG_1906.JPG (59.42 KiB) Zobrazeno 26234 x
IMG_1918.JPG
IMG_1918.JPG (56.99 KiB) Zobrazeno 26234 x
IMG_1911.JPG
IMG_1911.JPG (28.18 KiB) Zobrazeno 26234 x
IMG_1912.JPG
IMG_1912.JPG (22.55 KiB) Zobrazeno 26234 x
IMG_1914.JPG
IMG_1914.JPG (22.83 KiB) Zobrazeno 26234 x
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ocelový trojúhelník s příložníkem a stupnicí

Příspěvek od Petr »

Ahoj Time,
moc pekna sbirka uhelniku. A urcite mas pravdu, ze to neni o absolutni presnosti uhelniku pri praci. Driv ale truhlari vyrabeli hlavne soliterni kusy a originalni veci a dneska kdyz se jede nejaka serie (zidle, stoly, atd...) tak proste zhyckani zakaznici maji predstavu, ze to bude vsechno identicke. A obcas mam problem jim vysvetlit, ze proste drevo je drevo a ze nemuzou mit vsechny zidle uplne stejnou kresbu, protoze jinak by to nebylo drevo ale plast. Ve stredoveku stejne jako v gotice, baroku atd... se vsechno zamerovalo hlavne na vnejsi zdobeni a dokonceni, proto casto po vysunuti zasuvky u stolku byl vnitrni prostor sotva ohoblovany spis na hrubo rezany se spoustou vad dreva atd.. Dneska uz zakaznik ocekava ze bude na 100% dokoncene i to misto co na nabytku nikdy neuvidi.
Honzo,
ta vec pod vlastovkou je opravdu japonsky nozik, pro pravaka, na ktery jsem si usil z kuze pouzdro na ostri stejne jako mam na dlatka hattori. Ten pritlaceci valecek pouzivam pri rucnim dyhovani a vyrobe sesazenek. Pro dyhovani pouzivam strikane lepidlo (stejne jako Staput) a po nalepeni musim povrch poradne pritlacit prave tim valeckem. Obcas si ho pujcuje kolega na olepovani umakartem.
Nedavno jsem zrovna delal tento barovy pult ze satenove orechove dyhy:
Obrázek
ピーター 大工
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Ocelový trojúhelník s příložníkem a stupnicí

Příspěvek od Tim »

Ahoj Petře
zcela s tebou souhlasím co píšeš o zákaznících,ale řekl bych,že se s tím setkávám hlavně u zákazníků u nás když přijde zákazník z rakouska tak moc dobře ví co to je truhlařina z masivu a je mu jasný ,že dřevo má suky různou svalovitost různou kresbu a často nechtějí ani opravovat drobné vady a už vůbec nechtějí dřevo aby mělo jenom rovná léta.Když se vrátím ještě k měření v seriovce tak tam pokud máš dobré stroje s kvalitními pravítky tak ho téměř nepotřebuješ,vyrobíš polotovary a pouze skládáš ale to ti určitě nemusím říkat.Hodně dělá taky zvolená konstrukce výrobku ,pokud budu dělat skříňku na cinkové spoje tak při montáži není potřeba úhelník protože ty spoje to sami zajistí ve správné poloze(na spoje co zajištují správnou polohu při montáži jsou borci japonci....)....
tim
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Ocelový trojúhelník s příložníkem a stupnicí

Příspěvek od mari_001 »

Také se připojím :) já mám zámečnický malý s příložkou, pak velkou žlutou tesařskou úhelnici ta je super že si ji můžeš zaseknout do dřeva a drží:), nedávno jsem si koupil za 300 stovky s posuvnou stupnicí jak maj všichni amíci a tady z obchodu Pokosný úhelník Shinwa ten je úplně super na rýsování spojů. Pak mám úhelnici po dědovi a pohužel na 15cm dělá milimetr. Ze začátku jsem ji používal furt, protože jsem nic jiného neměl a nějak jsem nepřemýšlel že není přesná, všechno jsem nastavoval s ní a furt jsem si lámal hlavu proč mi to nesedí :D... vím že absolutní přesnosti dosáhnout nemůžou ale když koupíš truhlářskej úhleník za 500 tak by měl v nějaké toleranci sedět a né že se ti rozchází na délce 30cm o milimetr. A co jsem držel pár starých dřevených kousků tak seděli perektně, my spoléháme na techniku a na její přesnost, oni spoléhaly sami na sebe a jakej úhelník vyrobily s takovým pracovaly ;)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Ocelový trojúhelník s příložníkem a stupnicí

Příspěvek od werdio »

čau, tady je v metrickém provedení..objednám a dám vědět jak "sedí"
http://shop.toolsko.cz/cs/006-priloznik ... 41983.html
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Ocelový trojúhelník s příložníkem a stupnicí

Příspěvek od werdio »

tady taky: http://www.probau.cz/naradi/uhelnik , cena včetně dopravy a dobírky 478,- objednal jsem na konec tam...jen je nemají momentálně skladem, do 10 dnů budou :-)
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: Ocelový trojúhelník s příložníkem a stupnicí

Příspěvek od pinos »

Ahoj. Já asi zkusím tenhle, uvidím, jak přesnej bude:
http://www.landsmann.cz/wolfcraft-52050 ... 74491.html
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Ocelový trojúhelník s příložníkem a stupnicí

Příspěvek od werdio »

Tak uz dorazil..v metrickém provedeni, vse ok...jen jsem to zatrel lihovkou pro lepší viditelnost ...
A mm jsou po dvou..
image.jpg
image.jpg (149.61 KiB) Zobrazeno 25298 x
image.jpg
image.jpg (103.02 KiB) Zobrazeno 25297 x
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Ocelový trojúhelník s příložníkem a stupnicí

Příspěvek od werdio »

A ve volný chvilce jsem si udělal uhelnik ze starý cidliny a špalku ořechu...
image.jpg
image.jpg (84.55 KiB) Zobrazeno 25297 x
stefanos689
Příspěvky: 123
Registrován: 19 pro 2013, 22:46
Bydliště: Lednice (okr. Breclav)

Re: Ocelový trojúhelník s příložníkem a stupnicí

Příspěvek od stefanos689 »

Pokud to nekoho jeste zajima, tak ten tesarsky trojuhelnik Swanson maji tady:

http://www.naradi-praha.cz/meridla/swan ... y-uhelnik/
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti