Drevena palicka

Příspěvky k japonským pilám, dlátům, ručně kovaným nástrojům a podobně.
Odpovědět
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Drevena palicka

Příspěvek od Petr »

Zdravim kolegove,
uz dlouho jsem se chystal, ze si vyrobim novou drevenou palicku, kterou pouzivam pri praci s dlatky. Starou palicku co jsem delal pred lety z jasanu uz mam celou olamanou a tak bylo na case vyrobit novou. Velice se mi zalibila palicka, jejiz vyrobu popisuje Paul Sellers na videu zde:https://www.youtube.com/watch?v=u31Ixu6mSHY, hlavne pro to, ze je jednoducha, rozebiratelna a funkcni.
Puvodne jsem chtel pouzit na obe casti jasan, ale nemam dost velky kus jasanu na hlavu palicky a tak jsem pouzil kombinaci dubu a jasanove rucky. Tuto konkretni palicku jsem vyrobil jako darek pro meho tatu, kteremu jdeme zitra na narozeniny. vyroba trvala cca 3-4hod. Material na stejnou palicu mam pripraveny i pro sebe. Palicku jsem jeste nevazil, takze nemam vsechny parametry. Povrchova uprava je "olejovym balzamem". Tatuv monogram a letopocet jsem vyrezal mojim rezbarskym nozikem, co jsem si taky driv vyrobil ze strojni pilky.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
ječmínek
Příspěvky: 5
Registrován: 10 zář 2013, 13:39
Bydliště: Luhačovice

Re: Drevena palicka

Příspěvek od ječmínek »

pěkná palička Petře, můžu se zeptat jaké by měl výhody jasan oproti dubu? Vím, že je pružnější. Je i houževnatější a vydržel by víc? nebo to byla čistě otázka vzhledu? Balzám opět nezklamal, teď jsem se díval u tebe na blogu na hoblíky, co jsi dělal před pár lety, nádhera.. nechal jsem se inspirovat a mám rozdělaný hoblík na hrany.. ať se daří!
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Drevena palicka

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
predem diky za pochvalu. Jsem rad, ze jsem te inspiroval. Ja jsem se zase nechal inspirovat
Paulem Sellersem, ktery v tom videu rika, ze dub je dobry ale pocitove neni pro nej tak prijemny jako jine dreva na palicku. Myslim ze tam mluvil o nejake zpetne vazbe pri uderu atd.. No proste je to asi jedno. Mam starou palicku z jasanu a ta se mi osvedcila a tak jsem chtel zase jasan. Ted jsem ale rad, ze pro sebe delam taky z dubu, protoze ji chci nacpavkovat - tu dubovu hlavu a na rucku mam kousek jasanu s krasnou kresbou takze to bude super kontrast po naolejovani.
K tomu hobliku na hrany. Pred nekolika lety se mi podarilo vydrazit na e-bay primo z japonska zelizko do japonskeho hobliku na falce, ktery mam doma (a nemuzu ho najit!! :oops: ) To zelizkko je vybrousene do uhlu a proto ho chci pouzit na vylepsenou verzi hobliku na hrany, kdy bude zelizko vsazeno pod uhlem a bude teda mnohem lip krajet problematicke a sukovite hrany dreva. Posledni dobou na nej myslim cim dal vic a musim ho najit abych to mohl dotahnout do konce a klidne spat. :mrgreen:
ピーター 大工
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Drevena palicka

Příspěvek od Petr »

Dnes jsem dokoncil druhou verzi palicky pro me. Je mi lito s ni do neceho mlatit! :D
Obrázek
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Drevena palicka

Příspěvek od miru01 »

ahoj, jednou jsem potřeboval novou násadu na větší kladívko, tak jsem jí vystrouhal z dubu, no bouchal jsem s ním párkrát a násada ulítla v místě za kovovou částí, kde to bylo trochu zeslabená nářezem na klínek, takže už vím, že dub na násady není to pravé, za to jako bouchací plocha jistě obstojí velice dobře.

Palička je moc pěkná.
f.demjan
Příspěvky: 34
Registrován: 07 srp 2014, 05:53
Bydliště: Nováčany, Šemša, Slovensko

Re: Drevena palicka

Příspěvek od f.demjan »

http://www.craftsmanspace.com/free-proj ... -plan.html
- vyrábal si podľa tých to rozmerov, či je potrebné niečo upraviť
- na rukoväť je vhodnejší materiál - smrek, jedľa, hrab, javor?
kladivo drevene Wooden Mallet_1.zip
(187.28 KiB) Staženo 613 x
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Drevena palicka

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
neni dulezite jaky presne rozmer puzijes. Ja jsem vychazel z rozmeru co popisuje Paul Sellers ve svem videu na youtube a taky z rozmeru dreva co jsem mel k dispozici. https://www.youtube.com/watch?v=u31Ixu6mSHY
ve tvem pripade bych na nasadu pouzil bud hrab nebo javor (klidne i buk), urcite ne smrk nebo jedlu - ty jsou moc mekke.
Petr
ピーター 大工
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů