Hoblice - restaurovat, opravit nebo novou?

Příspěvky k japonským pilám, dlátům, ručně kovaným nástrojům a podobně.
Odpovědět

Jakou cestou byste se vydali

Restaurovat - uvést do původního stavu a funkčnosti
1
33%
Opravit - předělat na styl Roubo
1
33%
Udělat novou a tuto nechat jako dekoraci
1
33%
 
Celkem hlasů: 3

Lub@
Příspěvky: 10
Registrován: 02 zář 2014, 19:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Hoblice - restaurovat, opravit nebo novou?

Příspěvek od Lub@ »

Zdravím všechny. Už vás tu delší dobu pozoruji a nabyl jsem důvěry, že si tu nechám poradit.
Vyženil jsem truhlářskou dílnu ve které truhlařil dědeček mé ženy, bohužel s ním už se neporadím. Krom jiného je tu po něm hoblice. Další bohužel je, že není v nejlepším stavu.

Obrázek

Více fotek je k dispozici tady http://www.marcelina.cz/galerie-kocek/h ... -tchanovi/

Hlavní dva problémy jsou, že pracovní plocha není rovná a vozík pravého svěráku má 3 cm vertikální vůli - takže na práci nepoužitelné. Cokoliv tam položím nebo upnu je ve vzduchu.

A já teď řeším co s tím. Jestli opravit a uvést do původního stavu. Předělat k obrazu svému - shlédl jsem se v Roubo hoblici. A nebo tuto odstavit a udělat celou hoblici novou. Jakou cestou byste se vydali a proč?

Předem díky za vaše podněty.
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Hoblice - restaurovat, opravit nebo novou?

Příspěvek od krokus »

Udělej roubo, já ji vyráběl půl roku jenom ručním nářadím, takže se to dá. Navíc, pokud si dáš záležet, nikde tak dobrou neseženeš. Stávající spal.
Lub@
Příspěvky: 10
Registrován: 02 zář 2014, 19:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoblice - restaurovat, opravit nebo novou?

Příspěvek od Lub@ »

Půl roku dělat hoblici? To jsi dělal tak hoďku za týden, ne? To bych musel udělat rychleji neboť by hrozilo, že by mě to přestalo bavit a dostalo by se to do stavu trvalého provizoria a to nemám rád.

Stávající rozhodně nespálím - na to už má moc dlouhou historii.
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Hoblice - restaurovat, opravit nebo novou?

Příspěvek od miru01 »

Ahoj, pálit starou hoblici je opravdu nesmysl, jistě byla udělána z kvalitního dřeva, dřevo je vyzrálé a vždy může sloužit minimálně jako zdroj materiálu pro nějaký menší projekt.
Doma máme podobný kousek, jen nejspíš ještě daleko starší, šroubovice jsou ještě ve dřevě. Taky zvažuji, že bych se ji třeba někdy pokusil renovovat, ale zatím také nemám jasnou představu jak na to.
Pokud ji budeš opravovat logicky ji budeš muset opatrně rozložit na prvočinitele, zničené nebo těžce poškozené části udělat nové, viz vozíky. Je otázka co udělat s deskou, já třeba mám možnost ji celou protáhnout, ty můžeš orovnat povrch přípravkem s vrchní frézkou, ale každopádně dojde k zásadnímu zeslabení, nutno opravit otvory na poděráky... zabere to spousta času, je otázka jestli ti na to bude ten půlrok stačit...
Lub@
Příspěvky: 10
Registrován: 02 zář 2014, 19:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoblice - restaurovat, opravit nebo novou?

Příspěvek od Lub@ »

Protáhnout ji mám čím, ale to by z ní zůstala deska tak na pracovní stůl. Jsou místa kde to bude potřeba nastavit. Taky by bylo potřeba mít jednu stranu rovnou a to ta spodní rozhodně není. Na srovnání v tomto rozsahu jedině horní frézkou v přípravku (tedy pokud uvažuji o dostupném zařízení).
Jakou metodu bys volil na opravu děr na poděráky. Mě přišlo asi jako nejsnazší je zaslepit a vyvrtat nové kulaté. A nebo varianta B - zaslepit a celou desku rozšířit o nové, předem frézované.

Jinak kvalita dřeva není žádnej zázrak. V levém zadním rohu je 20ti cm suk a taky jedna noha žije svým vlastním životem. Ale vyschlý to je, to zase jo.
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Hoblice - restaurovat, opravit nebo novou?

Příspěvek od miru01 »

Co jsem viděl tak na nových hoblicích se otvory vyrobí slepením jedné rovné lišty a jedné s výřezy, to se pak celé naklíží k základní desce hoblice.
Asi by šlo i vyrobit přesné kolíky do těch děr natřené nějakým separátorem a okolí vylít obyčejným epoxidem, kolíky vyndat a celou plochu pak vzít najednou frézkou.
Nebo celou desku nařezat na hranoly, ty srovnat, otočit o 90 st. a poslepovat+dodat nakonec kus nového materiálu co bude chybět na šířku. Tím získáš původní sílu desky i šířku.
Lub@
Příspěvky: 10
Registrován: 02 zář 2014, 19:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoblice - restaurovat, opravit nebo novou?

Příspěvek od Lub@ »

Na epoxid jsem taky chvíli myslel. Dokonce jsem zvažoval vrchní plochu jednoduše celou přelepit. Ale myslím si, že by se to dřív nebo později oddělilo.
Ještě mě napadlo ty díry na poděráky zformátovat na jeden rozměr a zalepit do nich samostatně udělané pouzdra. Ale zdá se mi to dost práce s nejistým výsledkem.

Docela mě zaujala myšlenka s rozřezáním a novým poskládáním. Zkusím to proměřit jestli by takhle zůstala aspoň polovina původního stolu.
prdola
Příspěvky: 28
Registrován: 09 led 2011, 12:45
Bydliště: přerov - vidlákov

Re: Hoblice - restaurovat, opravit nebo novou?

Příspěvek od prdola »

nechat jak je , jako řezbářská nebo by mohla ještě posloužit , pokud budeš používat pilu nebo kotouče do flexy tak další poškození tak vadit nebude ,pokud se nehodláš zabývat tímto druhem práce ,tak bych to nějakému řezbáři nebo sochaři který hledá vybavení prodal a na truhlářskou práci si pořídil novou nebo si ji udělal :idea:
Lub@
Příspěvky: 10
Registrován: 02 zář 2014, 19:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoblice - restaurovat, opravit nebo novou?

Příspěvek od Lub@ »

Asi skončí jako dekorace. Kdybych z ní měl něco vyřezávat, stěží bych dal dohromady jedno prkno. Sice je strašně křivá, že je to spíš k vzteku než, že by pomohla, ale zkusím ji ještě využít k výrobě nové.
Svůj život asi dožije jako květinový stolek ;-)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů