Kolovrátek - otázka ke sklíčidlu

Příspěvky k japonským pilám, dlátům, ručně kovaným nástrojům a podobně.
Odpovědět
Harnod
Příspěvky: 4
Registrován: 07 pro 2017, 06:21

Kolovrátek - otázka ke sklíčidlu

Příspěvek od Harnod »

Ahoj,
dostal jsem kolovrátek a nejde mi otevřít sklíčidlo. Předně nevím, kam a čím točit, ale bojím se zakousnutého závitu. poradíte?
V příloze fotky konkrétního modelu
Díky moc
Matěj
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kolovrátek - otázka ke sklíčidlu

Příspěvek od Hans »

Schází ta příloha :-)
Harnod
Příspěvky: 4
Registrován: 07 pro 2017, 06:21

Re: Kolovrátek - otázka ke sklíčidlu

Příspěvek od Harnod »

image005_smaller.jpg
image005_smaller.jpg (81.2 KiB) Zobrazeno 14283 x
ech, to nebylo ode mne moc chytre
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kolovrátek - otázka ke sklíčidlu

Příspěvek od Hans »

Odhadoval bych, že tam bude klasickej pravej závit, tj. bude se to otvírat stejně jak flaška od limonády. Jsou tam dva vroubkovaný prstence, tak s něma bych proti sobě točil. Pokud to nejde, nakáčkal bych tam petrolín (pokud není vidět kde je škvíra, tak holt všude možně), nechat ho vzlínat dvacet minut a pak mosaznou paličkou lehce poklepávat po obvodu vrchní části sklíčidla. Když není mosazná palička, tak třeba kusem těžšího dřeva - zkrátka něčím měkčím než je ocel. Taky někdy pomůže kovovou tyčkou poklepávat na vrták hned u sklíčidla, taky ze všech stran.

Toho petrolínu musí být dostatek, ideálně opravdu najít kde jsou škvíry mezi těma okružíma a štětcem tam nanášet kapky co se do toho vejde. Taky se může nakáčkat na vrchol sklíčidla, aby zatekl dovnitř mezi pakny - možná že neni kouslej závit, ale jen je to příšerně utažený a jsou kouslý pakny do vrtáku.

Petrolín se za pár dní odpaří, takže mastný to nezůstane.


Hans
Harnod
Příspěvky: 4
Registrován: 07 pro 2017, 06:21

Re: Kolovrátek - otázka ke sklíčidlu

Příspěvek od Harnod »

Diky moc, zkusím večer
M
obg
Příspěvky: 1
Registrován: 01 pro 2020, 22:24

Re: Kolovrátek - otázka ke sklíčidlu

Příspěvek od obg »

Jak jste asi dávno zjistili (ale pro další kdo budou hledat): jde o jednoduchý závit a je třeba otočit celou hlavou sklíčídla (pruh uprostřed je pouze design, s funkčností nemá nic společného). Uvnitř pak dvě čelisti na plátcích (pružinách) přidělané k základně. Tedy, v ideálním případě dvě, já mám jednu. Chtěl jsem koupit novou hlavu sklíčidla (ona je dost otrhaná, asi nejsem první kdo jí povoloval), jenže ten "jednoduchý závit" nemá moc normální rozměr. Šuplera hlásí něco, co jsem odhadl na 7/8''. Dá se k tomu koupit nový díl - hlava sklíčidla? Ví někdo?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti