Stavitelný vrták ( špulíř )

Příspěvky k japonským pilám, dlátům, ručně kovaným nástrojům a podobně.
Danny
Příspěvky: 98
Registrován: 23 bře 2015, 15:17

Stavitelný vrták ( špulíř )

Příspěvek od Danny »

Zdravím,
občas se stane , že potřebuji vyvrtat přesný otvor atypického průměru ve tvrdém dřevě. Řešením by byl stavitelný vrták, jenže ty co jsem prohlížel v obchodě, vypadaly jen od pohledu podezřele. :? Na Dřevořezba.cz je taky jeden v nabídce a to by mohlo být jakš takš zárukou kvality. :?: Máte někdo zkušenost ?
Danny
stažený soubor.jpg
stažený soubor.jpg (2.44 KiB) Zobrazeno 18856 x
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Stavitelný vrták ( špulíř )

Příspěvek od werdio »

mám,jen bez spirály...je to do stojanovky....v ploše to pěkně hází
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Stavitelný vrták ( špulíř )

Příspěvek od Tim »

kdysi jsem si ho taky koupil od dimara,použil jsem ho asi dvakrát,bez stojanovky neuděláš kloudnou díru a i ve stojanovce je dobrý mít materiál upnutý.začal jsem to řešit tak,že když jsem potřeboval vrtat nějaký atyp tak jsem ho koupil jako sukovník u cmt a postupně jsem se vybavil a je to o úplně jiným vrtání.cmt má sukovníky až do 60mm.
tim
Danny
Příspěvky: 98
Registrován: 23 bře 2015, 15:17

Re: Stavitelný vrták ( špulíř )

Příspěvek od Danny »

Díky za postřehy,
Ta ukroucená spirála hovoří za vše, do tvrdého dřeva to asi nebude. Zajímavé jsou ceny neboť téměř identický stavitelný vrták je pod 500,-Kč nebo i nad 1300,- Kč a výrobce se nedopátráš. Jistě tam bude rozdíl v kvalitě, ovšem dokud to neodzkoušíš , nevíš.
Koupit sukovník je jasná věc, používám sadu MaxiCut i s nástavcem Rotastop a celkem dobrý . Mám i pár sukovníků od Dimaru s tvrdokovovými břity a spokojenost. Najde se i pár bezejmenných (většinou se prodávají v sadě v dřevěné krabičce ) to je spíš pro ty, co rádi vůni spáleného dřeva. Dobré ohlasy jsem slyšel na sukovníky co nabízel PROTOOL, takové ty lehčí s výměnným středícím hrotem.
Rád bych právě stavitelný na atyp otvory (momentálně 63mm) co nemusí odvrtat tisíce děr denně, ale jednou za uherský rok jednu spolehlivě přesnou díru. Zřejmě zůstanu u snu a vše vyřeší delší stopka v horní frézce podle kroužku.
Danny
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Stavitelný vrták ( špulíř )

Příspěvek od Tim »

Ty s výměným výsuvným vrtákem používám při výrobě schodů na vrtání pro šprušlíky kdy se někdy vrtá hodně šikmo a tam někdy vysouvám středící vrták taky pět centimetrů sotva drží v tělesu.
Na co potřebuješ vrtat díru 63mm ?

tim
Danny
Příspěvky: 98
Registrován: 23 bře 2015, 15:17

Re: Stavitelný vrták ( špulíř )

Příspěvek od Danny »

Je to na vozík či přítlačnou patku (nevím jak to nazvat) Roubo hoblice. Ta ve které je trapézový šroub s velkým ovládacím kolem. Nechal jsem vytočit domeček s přírubou kde uvnitř je ložisko, přes které vede hřídel s trapézovým závitem a o přírubu se opře další axiální ložisko v přírubě umístěné hned za ovládacím kolem. Snad jsem to popsal srozumitelně. :P V podstatě chci ať to hladce chodí a vozík se dotáhne setrvačností ovládacího kola. Ten domeček má průměr 63,3mm ještě s osazením na 60mm. Bohužel stočit domeček na 6O mm už nelze pro slabou tloušťku stěny domečku. Musel bych vše nechat udělat znovu a to už není na moje nervy. :( Původně to mělo být dle výkresu jinak, ale soustružník to vytočil opačně a pak to musel předělat. Ještě se durdil, že ho to zdržuje. Je úsměvné, jak nad jednoduchou věcí přemýšlí rozdílně truhlář a kovoobráběč. :?
Díru pro domeček bych mohl vyvrtat i 65mm a pak to zalepit či vyvložkovat, ale mne ty zemědělské vůle nějak nejdou pod vousy. Proto ten stavitelný vrták.
Danny
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Stavitelný vrták ( špulíř )

Příspěvek od Tim »

Ahojky

na podobnou díru jsem si kdysi udělal takovouhle jednoduchou vyvrtávací tyčku,díra nemusí být čtvercová stačí vyvrtat tak 10mm díri a do tý si udělat nožík z hlazenky lehce ho zakalit,v místě upnutí šroubem udělat plošku a jeto.Tenhle vyvrtávací trn měl průmět 20mm a upínal jsem ho do dlabačky do kleštiny a na stůl jsem upnul obráběný kousek .Nejprve jsem si nahrubo vyvrtal díru děrovací korunkou a potom jsem postupně vykružoval jde to pěkně a docela rychle.S tímhle nástrojem by jsi udělal i osazení pokud by bylo třeba.A myslím,že by to šlo použít na bytelné strojní vrtačce.

tim
Přílohy
IMG_0636.JPG
IMG_0636.JPG (65.22 KiB) Zobrazeno 18691 x
IMG_0637.JPG
IMG_0637.JPG (60.86 KiB) Zobrazeno 18691 x
Danny
Příspěvky: 98
Registrován: 23 bře 2015, 15:17

Re: Stavitelný vrták ( špulíř )

Příspěvek od Danny »

Tak to je paráda :lol: . Jednoduché - stavitelné - nízko nákladové. :P Fungovalo li to u tebe, bude to fungovat i u mne. :) Hned zítra zjistím z čeho to vyrobit. Dlabačku mám starou litinovou TOSKU a ta je na tyhle pokusy dostatečně robustní. Trochu mám obavy s pálení trnu v předvrtané díře. Možná při tom průměru 20 mm by ten trn ani nepotřeboval vedení v předvrtané díře. To brzy zjistím. Předně díky moc Time za typ a pošli mi sem adresu ( trcka@m-zone.cz ). Tohle stojí za tekutou odměnu. Ještě jednou díky. :lol:
Danny
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Stavitelný vrták ( špulíř )

Příspěvek od Tim »

Ahojky trochu si mne nepochopil možná jsem to blbě napsal ale díru vrtám větší než je těch dvacet mm ten trn je dost tuhej a nepotřebuje vedení na díru 60mm bych klidně vyvrtal 50mm díru.tím nožíkem jenom díru začistiš jako nožem na soustruhu

tim
Danny
Příspěvky: 98
Registrován: 23 bře 2015, 15:17

Re: Stavitelný vrták ( špulíř )

Příspěvek od Danny »

OK. Rozumím. Parádní je, že se tak dá udělat jakkoliv velká průběžná díra.
Danny
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů