HOBLICE?

Příspěvky k japonským pilám, dlátům, ručně kovaným nástrojům a podobně.
Odpovědět
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: HOBLICE?

Příspěvek od JanB »

Petr: ne, ty kola nijak nezavazí. Nejčastěji dělám něco v prostoru uprostřed a kolmo ke svěráku, jako třeba ty rybinové ozuby na zásuvky, co jsem linkoval. Ale ani při hoblování po délce se nepletou. Na klasickém Moxxonu jsou jejich osy níž, ale tady jsem limitovaný tloušťkou té stolní desky. Ale jak říkám, nevadí mi to. A kdyby začalo, lehce vyrobím menší - ale potom bych musel počítat s nutností větší síly při utahování.

modehnal: Petr už to prakticky všechno vysvětlil za mě, tak už není moc co dodávat :-) Je to přesně tak, dřevo jsem koupil na pile ve fošnách o tloušťce cca 55mm, nařezal, protáhl a slepil. To, že je ve výsledku ta deska ze dvou částí spojených závitovkami, má dva důvody. Za prvé, mám protah o šířce 41cm, takže vcelku by to tam nedostal. A za druhé bych celou tu desku stěží unesl.

Otvory pro poděráky jsou frézované ruční horní frézkou do hrany desky. Ta zadní řada je právě v místě spojení obou polovin stolu, přesněji řečeno, je v hraně zadní poloviny. A tu přední jsem vyfrézoval a až potom přilepil zbývající dva hranoly vpředu. Pokud tě zajímá přesný postup, obšlehl jsem ho z videí na Youtube (nevyčerpatelný to zdroj informací pro kutily našeho typu :-) )

S tím kulatým otvorem nahoře na svěráku jsi se trefil, tam můžu vložit malý poděrák a přitáhnout tak něco proti některé z zadních řad poděráků.

A Petr správně odhadl i ten výřez na pravé straně, tam bude vozík s poděrákem. Mám nachystanou trapézovou tyč a nahrubo připravené hranolky dřeva, zbývá jen si na to udělat čas.

Jo, ještě jsi se ptal na ten hoblík. Ten jsem určitě koupil v ČR, narazil jsem na to v nějakém e-shopu. Nepamatuju si přesně, kde to bylo, jen vím, že to nebyl obchod vyloženě na stolařinu, spíš taková všehochuť a taky že to docela dlouho trvalo. Pokud se mi to podaří najít, pošlu ti odkaz do SZ.
Danny
Příspěvky: 98
Registrován: 23 bře 2015, 15:17

Re: HOBLICE?

Příspěvek od Danny »

Zdravím, taktéž mne postihl Roubo bacil. Rozměry si upravím dle svých potřeb, materiál bude jasan. Co se týče kvalitních trapézových vřeten a ovládacích kol z litiny jsou ceny neskutečné. Vzhledem k vychytávkám které chci uplatnit, jich budu potřebovat vícero. Máte někdo typ ?
Danny
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: HOBLICE?

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
nevim jestli uz to sem nekdo nedaval, ale vcera jsem narazil na peknou prezentaci hoblice v moc peknem provedeni ve stylu Roubo a delenou horni deskou. - ta by se mi moc libila. :P
https://www.youtube.com/watch?v=3pfm6URciYc
ピーター 大工
stefanos689
Příspěvky: 123
Registrován: 19 pro 2013, 22:46
Bydliště: Lednice (okr. Breclav)

Re: HOBLICE?

Příspěvek od stefanos689 »

Tak pratele, konecne jsem sehnal material na vyrobu hoblice. 40 let stare dubove tramky 15x15 delky 2.65 m. Pani je chtela rozrezat na topeni, ale nastesti jsem ji zastavil. Po srovnani a protazeni zbude tak 12x12 a z toho slepim pracovni desku a udelam nohy. Kovai mam ze stare hoblice. Konstrukci uz mam v hlave. Jednoducha a prakticka. Pokud se vse zadari, tak sem dam obrazek.
stefanos689
Příspěvky: 123
Registrován: 19 pro 2013, 22:46
Bydliště: Lednice (okr. Breclav)

Re: HOBLICE?

Příspěvek od stefanos689 »

Tak jsem prehobloval ty tramy. Uf pekna fuska. Jsou to katrovane tramy, vetsina ma v sobe dusi. Slepili byste je k sobe v celku nebo je jeste podelne rozrizli a slepili k sobe?
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: HOBLICE?

Příspěvek od werdio »

dubový katr trámy bych osobně využil na něco jiného :-D..teď mám zrovna na celý leden zakázku z cca kubíku dubu na stoly a požadavek je právě katr vzhled,bohužel dnes na pile to řežou téměř beze stop :-)
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: HOBLICE?

Příspěvek od Tim »

ahoj,

myslím si,že použít trámy na hoblici není moc dobré řešení obzvlášť pokud jsou středové,zcela určitě nezabráníš praskání a pokud je rozřežeš a znova slepíš moc asi nevyřešíš nehledě na to co to provede při řezání,jak už jsem tu psal,,dřevo je sviňa,pracuje dokud neshoří,,na desku hoblice bych ani dub nedoporučoval proto,že dub když se zboří pří úderu tak se ti bude štípat,
koukni někde na paličku když jí někdo udělá z dubu jak je orvaná

tim
stefanos689
Příspěvky: 123
Registrován: 19 pro 2013, 22:46
Bydliště: Lednice (okr. Breclav)

Re: HOBLICE?

Příspěvek od stefanos689 »

Diky za postrehy. Mel jsem za to, ze na hoblice se standartne pouziva buk,dub nebo jasan. Takze mi dub prisel jako dobra volba. Ty tramy jsou uz hodne stare a praskliny nemaji, takze by snad rozpraskat nemely. Podelnym rozriznutim a opetovnym slepenim jsem chtel eliminovat mozne podelne prohybani desky do luku. Mel jsem za to, ze by to mohlo pomoci. Eventualnimu pricnemu prohybani sparovky bych chtel zamezit svlakem. Obavu mam z toho, ze dilnu mam zatim nevytapenou s pomerne velkymi zmenami teploty a vlhkosti v prubehu roku, coz neni idealni a drevo logicky bude pracovat. Premyslim tedy jak tyto vlivy co nejvice eliminovat. Hotovou slepenou desku ve sverkach rychle vysusit vysokou teplotou u otevreneho ohne a pak napustit olejem a zaplnit pory? Jen uvazuju nahlas. Material jsem sehnal skoro za hubicku a je to krasne zdrave drevo, tak by byla skoda ho nezpracovat a novou hoblici potrebuju jak sul... stara je v takovem stavu, ze se na ni neda delat a pri me vysce stejne potrebuju pracovni stul na miru. Berte me uvahy jako hlasite premysleni nadseneho amatera :D
Danny
Příspěvky: 98
Registrován: 23 bře 2015, 15:17

Re: HOBLICE?

Příspěvek od Danny »

Zdravím Stefanosi,
pokud máš na hoblici jen ty dubové hranoly, tak uvažuješ správně. Máš li jich dostatek, tak nejlíp uděláš, když ten hranol řízneš na tři díly. Z toho prostředního dílu vyřízni duši a ze zbytku slep spárovku. Tu pak po protáhnutí nařežeš a s klidem slepíš s ostatními díly hranolu. Při lepení dej pozor na rozmístění kusů podle let. (např. pravá-levá-pravá-levá-spárovka a opět) Můžeš si pak říct, žes udělal proti borcení maximum. Dřív než začneš tohle dělat, rozřízni na zkoušku jeden hranol a uvidíš jak moc se prohne - má li to vůbec cenu ???, abys to byl schopen při lepení stáhnout. Pokud je to moc prohlé, je lepší použít jiný materiál. Jsou triky jak prohnutí vyrovnat, ale je to zdlouhavé.
Kyž potřebuji něco, co se nehýbe a pracuje co nejmíň, tak lepím na střídačku dub s jasanem a zatím se to osvědčilo. Teď mám rozdělanou Roubo hoblici kde bude právě ten dub s jasanem. Přeju hodně štěstí. Jó a to zahřívání u otevřeného ohně, bych si raději rozmyslel. :D
Danny
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: HOBLICE?

Příspěvek od krokus »

Já jsem ji teda lepil z desek, vždy po třech kusech o tloušťce cca 2-4cm, potom jsem na různých místech provrtal, zatloukl dřevěné kolíky a nalepoval dál. Zezadu mám tři padesácicentimetrové vruty a mezi nohama hoblice dva průběžné rybinové svlaky do hloubky cca jedné třeniny tloušťky vrchního plátu. Boční čela plátu zakryté a jsou osazené na rybinu. Ostaně někde by tu měla být i fotka. Sedí to v podstatě pouze na čtyřech nohách o průžezu 16x16cm - za ty skoro tři roky rovinnost i délka zůstala, smrsklo se to pouze na šířku o 0,5mmm. A nemohu tak zcela souhlasit s nevhodností dubu na vrchní plát, je třeba dávat pozor a obrobky vždy podkládat korkovým prostíráním. Dělám to tak dlouho a zatím nic, navíc se vyhneme brzkému opětovnému přerovnávání v případě, že podložky nepoužíváme.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů