HOBLICE?

Příspěvky k japonským pilám, dlátům, ručně kovaným nástrojům a podobně.
Odpovědět
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: HOBLICE?

Příspěvek od Hans »

Já věděl, že se my moraváci jednou proslavíme. Tady to je - moravská hoblice :-)

http://woodandshop.com/the-portable-mor ... ts-school/

Honza
modehnal
Příspěvky: 23
Registrován: 09 zář 2013, 16:09
Bydliště: Praha, Brno, Jindřichův Hradec

Re: HOBLICE?

Příspěvek od modehnal »

lidi zlatí, nevím jestli ještě někdo sleduje toto vlákno, ale také bych rád poprosil o návod v PDF. Prosím, prosím :)
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: HOBLICE?

Příspěvek od JanB »

Petře, jen takový tip - neuvažoval jsi o svěráku typu Moxxon? Nelze na něm sice dělat úplně všechno, ale řadu věcí je zas velmi praktický. A hlavně, na něj by snad šéf mohl snáz pustit nějakou kačku, přijde na pár desetikorun :-) Já jsem si ho vyráběl loni a potřeboval jsem jen kus tvrdého dřeva, jednu tyč 20mm závitovky a 6 matic.

Na internetu je spousta zdrojů, obvykle ho dělají mobilní - postaví na stůl a přitáhnou svěrkama. Já jsem ho upevnil přímo na hranu mé pseudo-hoblice, takže mi deska stolu nahrazuje jednu čelist a díky tomu jsem vyráběl jen jednu. Na tvém stole by to taky mohlo jít.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: HOBLICE?

Příspěvek od Petr »

Ahoj Honzo,
jo tento typ sveraku znam a taky jsem uvazoval ze bych neco podobneho dal dohromady, ale sef slibil, ze mi koupit ten litinovy a tak se snad dockam. Ja jsem ho mel na stole v praci v UK a fakt jsem si na nej tak zvykl, ze mi ted chybi.
Obrázek
Co hodit fotku a pochlubit se jak vypada ten tvuj? At se muzu inspirovat? Kdybych si ho chtel udelat domu?
ピーター 大工
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: HOBLICE?

Příspěvek od JanB »

Jo, odpoledne ti nějakou fotku udělám, ale není na to nic světoborného :-)
Zatím aspoň odkaz na starší fotky z mého blogu, kde je ten svěrák částečně vidět při práci - třeba tady: http://dilna-jb.blogspot.cz/2014/07/pra ... suvky.html

PS: to je zajímavá konstrukce, na té tvojí fotce :-)
modehnal
Příspěvky: 23
Registrován: 09 zář 2013, 16:09
Bydliště: Praha, Brno, Jindřichův Hradec

Re: HOBLICE?

Příspěvek od modehnal »

to petr:
Prosím prosím, kde se dá koupit v našich vodách ten svěrák co máte na fotce (modrý). Snad je to stejný co používá Paul Sellers. Dejte prosím vědět.

to Jan B:
Taky se přimlouvám o podrobnější fotky vašeho pracovního stolu. Podle fotek na blogu působí vychytaně a rád bych se inspiroval. Mohu se taky prosím zeptat jestli ten hoblík (bevel up) kterým začišťujete boky je taky Anant?

Jinak jsem našel knihu v PDF The Workbench Book (Scott Landis) pokud by měl někdo zájem hodit link. Má to asi 250 stran a jsou tam návody a nákresy snad všech druhů hoblic.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: HOBLICE?

Příspěvek od JanB »

Tak jsem kvůli vám odklidil harampádí z toho stolu, abych ho mohl vyfotit :-)

Na této straně dílny, která je na fotkách, stál původně jednoduchý regál - klasika, dva žebříky po stranách a police ze smrkových fošen. Vůbec se v tom nedal udržet pořádek, tak jsem to rozebral a stvořil tento stůl plus dvě skříně šuplíků po stranách. Fošny z polic jsem rozřezal a slepil z nich hranoly, ze kterých je spodek stolu. Na pracovní desku jsem koupil buk a slepil 70mm silnou spárovku. Je ze dvou částí - a i ty jsou pořádně těžké - pohromadě je drží závitovka skrz celou šířku stolu. To jsou ty dvě matice na přední hraně.

K samotnému svěráku - už jsem psal, že na rozdíl od klasického Moxxonu ho mám jako součást stolu, vlastně mi stůl tvoří jednu čelist svěráku. Mělo by to být zřejmé z fotek - do stolní desky jsem vyvrtal dostatečně hluboké otvory, v nich jsou 20mm závitovky. V těch zářezech zespodu jsou matky, zářez je dost velký, aby tam vešel klíč. Umožňuje mi to upravit si nakolik budou závitovky vyčnívat ven.

Ovládací kola jsou u Moxxonů obvykle litinová a uvažoval jsem chvilku i o nich. Ale nakonec jsem vyrobil tohle během pár minut z nějakých zbytků, co jsem měl doma.

Ještě by to chtělo čelisti zevnitř polepit kůží.....jen se mi zatím nepodařilo sehnat vhodné kousky. Nemáte někdo tip, abych nemusel kupovat celou půlku krávy?
IMG_6526.JPG
IMG_6526.JPG (23.17 KiB) Zobrazeno 23183 x
IMG_6527.JPG
IMG_6527.JPG (21.85 KiB) Zobrazeno 23183 x
IMG_6530.JPG
IMG_6530.JPG (27.08 KiB) Zobrazeno 23183 x
IMG_6531.JPG
IMG_6531.JPG (24.37 KiB) Zobrazeno 23183 x
IMG_6534.JPG
IMG_6534.JPG (21.99 KiB) Zobrazeno 23183 x
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: HOBLICE?

Příspěvek od JanB »

modehnal: Ten hoblík, na který se ptáš, je Stanley No.62
modehnal
Příspěvky: 23
Registrován: 09 zář 2013, 16:09
Bydliště: Praha, Brno, Jindřichův Hradec

Re: HOBLICE?

Příspěvek od modehnal »

Paráda, děkuji. A kde se dá takový hoblík prosím koupit v našich krajích, nebo pouze Ebay?

Jinak hoblice je krásná. Plácám po rameni. Mohu prosím jenom dovysvětlující dotaz. Ta spárovka už byla slepená, nebo jste vytvořil vlastní spárovku, tak že jste slepil fošny dohromady a stáhl tyčí. Prostory na poděráky jsou tedy nařezané a slepené, nebo vydlabané. A kde se vlastně dá koupit buková ohoblovaná fošna. Já byl tuhle v intemu u Jindřichova Hradce a tam jsem koupil pouze fošnu, ale vůbec neopracovanou a jenom 5 cm tlustou.

A ta díra uprostřed svěráku je na upnutí k poděrákům, které jsou ve stole?
Jestli mám blbé začátečnické dotazy, tak se omlouvám, ale opravdu mě to zajímá.
Moc moc díky!
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: HOBLICE?

Příspěvek od Petr »

Ahoj Honzo,
diky za fotky vypada to velmi pevne a stabilne. Jenom by me zajimalo jestli ti nevadi ze ty utahovaci kola trci nad hranu stolu, to bych asi nesnesl. :)
Ta konstrukce na fotce je vlastne kostra budouci police se zaoblenymi rohy, kterou jsem nasledne oplastil tenkou MDF a zadyhoval. Zada police byly ze skla vypadalo to moc zajimave. Mam tu nekde i fotku:
Obrázek
Nemuzu najit fotku po zadyhovani, ale v UK jsem delal same takove capiny neco v podobnem duchu je i tento stul, uprostred byla nakonec vlozena sklenena deska. ;)
Obrázek
pro modehnal:
Ahoj, prosim te ty jsi Michal nebo Martin? Je me blbe te oslovovat "modehnal" a tak budu rad kdyz mi to upresnis. Rad bych ti odpovedel na tvoje dotazy, protoze se mi libi tvoje nadseni a myslim, ze pokud ti to vydrzi tak se toho i hodne dozvis. Nejprve bych byl rad, pokud mi poslel na SZ tvuj e-mail tak ti poslu nekolik knizek v PDF o vyrobe hoblice v nekolika stylech nedavno jsem to taky nekomu posilal mam toho cca 20 PDF knizek a celkove mam cca 6,9GB PDF knizek o truhlarine. Jeste jsem to vsechno ani neprosel.
Ten sverak na fotce je od anglicke firmy Record coz je to same jako York a objednat ho muzes tady: http://www.york.cz/category.do?categoryId=28
levnejsi varianta: http://www.gesprofi.cz/p1088-sveraky-tr ... do-250-mm/
nejlepsi varianta: http://cz.rs-online.com/web/p/stolni-a- ... y/3986373/
Dovolim si jeste castecne odpovedet za Honzu:
pokud jsi od fochu tak je zbytecne kupovat hotovou sparovku (je draha) fosny koupis zpravidla do tloustky 50 -60cm vic uz se ani nerezou kvuli problemumu se susenim. Predpokladam, ze Honza pouzil fosny cca 55mm, ktere narezal na hranoly cca 75-80mm siroke a ty potom srovnal a protahl na stejnou tloustku cca 50mm potom si vyrezal do hranolu drazky na pile pro poderaky a takto priprevene poloviny stolu slepil na vyslednou tloustku desky 75mm tu potom srovnal a protahl na konecnych 70mm a sesrouboval zavitovkou do jedne velke desky. Proto ma z vrchni strany peknou pravidelnou kresbu sparovky. Pokud by jsi "modehnal" delal stul z jedne fosny tak se to to pokrouti. Sparovka silna 70mm zajisti super stabilitu. Ja jsem si pred casem delal japonskou pracovni desku zde:
http://pekne-truhlarsvi.blogspot.cz/201 ... bench.html
Predpokladam ze ta dira na prave predni strane stolu bude v budoucnu bocni vozik pro pouziti s poderaky nebo se pletu? Takto bych to aspon resil ja myslim tu vyrobu stolu. Pokud jde o kuzi, tak bych ze zeptal na mistnim sbernem dvore jestli tam nekdo nevyhodil kozenou sedacku nebo se poptat v opravne obuvy atd.. jestli by "neprodali" prouzek kuze. Ja bych to resil filcovou podlozkou v tloustce cca 2-3mm.
http://eshop.tovarna-plsti.cz/vyrobky/h ... ez-a4-3mm/
ピーター 大工
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů