Vrtačka (síťová) bez příklepu + stojan

Příspěvky k japonským pilám, dlátům, ručně kovaným nástrojům a podobně.
Odpovědět
TomBee
Příspěvky: 8
Registrován: 04 srp 2020, 12:43

Vrtačka (síťová) bez příklepu + stojan

Příspěvek od TomBee »

Ahoj,

Uvažuji o koupi vrtačky a stojanu k ní, hlavně pro vrtání do dřeva a sem tam i kovu.
Nedělám si iluze o přesnosti, ale do dřeva by to mohlo stačit.
Stojan asi tento .. https://www.wolfcraft.com/products/wolf ... d/p/P_5027

Ale jakou vybrat vrtačku nevím (mám jen starou AKU Makitu).
Uvažuju o Narex EV 13 E-2H3 ( dvě rychlosti, hliníková skříň, vrtání do dřeva 35mm)

Nemáte někdo zkušenosti s vrtačkou ve stojanu ?

Díky za rady
Tom
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Vrtačka (síťová) bez příklepu + stojan

Příspěvek od Hans »

Zdravím,

takové řešení jsem kdysi míval, ale není to nic moc. Problém je, že nemáte jak regulovat otáčky. Vrtačka sice má tyristorovou regulaci, ale ta řeší jen výkon, což znamená, že otáčky při zátěži hned klesnou. Navíc pro větší nástroje nebo kov potřebujete otáčky spíše nižší a tam už Vám bude scházet moment. Vrtání je pak opravdovým utrpením jak pro Vás, tak pro stroj.

Když koukám na cenu vrtačky a stojanu, říkám si, že by se Vám spíš vyplatila klasická stojanovka, tu za těch pět tisíc taky pořídíte. Buď klasickou s asynchronním motorem a řemenicemi, nebo se teď vyrojilo množství vrtaček s komutátorovým motorem (tj. totéž jako ruční vrtačky do sítě) a elektronikou, která přidá šťávu, když klesají otáčky. Tam žádné řemenice nejsou, možná jen přepínač dvou převodů a jinak je to elektronika.

Kdybyste přesto chtěl řešení stojanu a vrtačky do něj, pak je otázka, zda zrovna Narex. Staré Narexky chodí i po třiceti letech, ale mám podezření, že dnešní Narex není zárukou vcelku ničeho. Kdysi jsem od nich v dobré víře pořídil horní frézku a nic moc. Naopak celkem dobrou zkušenost mám za posledních pět let s Metabem, byť zlí jazykové říkají, že už to také není, co bylo.

Vidíte, teď mne napadá - před lety jsem koupil METABO UHEV 2860-2 Quick, je sice o něco dražší, ale pokud chcete vrtačku ze stojanu vyndávat, mohl by to být velký univerzál. Kromě jiného to má totiž i elektroniku pro udržování konstantních otáček, což je přesně to, co na stojanovce potřebujete. Nikdy jsem to nepoužil, protože to mám na jiné věci, ale jestli chcete, můžu se o víkendu podívat, jak se to chová.

Ad stojan - pokud je podstavec opravdu šedá litina, jak píšou, mohlo by to vzhledem k váze 7 kg být rozumné. Ale lepší si to někde osahat, myslím, že to prodávají v různých bau- a hroch- centrech.


Hans
TomBee
Příspěvky: 8
Registrován: 04 srp 2020, 12:43

Re: Vrtačka (síťová) bez příklepu + stojan

Příspěvek od TomBee »

Děkuji ... s tím řízením otáček máte pravdu. Vrtačka budu používat tak 50/50 Stojan/volně. Nebude jen na stojanu a navíc není místo kam su stojanovou natrvalo dám.

Z NAREX vrtaček má řízení EVP 13 H-2C. https://www.narex.cz/akce/cs/2017-11/vrtacky.html#!
U Metaba jsem našel ještě METABO SBEV 1000-2, má řízení na vrchu.
Našel jsem jí na tomto videu https://www.youtube.com/watch?v=R1cnzw2eErI Jen musím počkat do pondělí, až mi to v práci někdo přeloží. :?

Obě Mataba mají příklep, není to méně přesné ?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Vrtačka (síťová) bez příklepu + stojan

Příspěvek od Hans »

Tak jsem zkusil to svoje Metabo a vskutku - otáčky to umí držet i dost nízké naprázdno i v zátěži. Přes všechen marketing to nicméně není žádná věda a tak se dá předpokládat, že Narex to implementoval ve shodné kvalitě.

To Metabo, na které odkazujete, je vlastně totéž jako mám já, akorát to neumí fungovat jako sekací kladivo. To mi přijde škoda, když to stojí prakticky stejně.

Stran přesnosti - na svém kusu jsem nenašel nic zásadního, možná jen zanedbatelnou vůli vznikající na mechanismu rychlomontáže sklíčidla (v balení byla obyčejné a SDS). Jde však o něco jiného - vrtačky jsou konstruovány převážně na axiální tlak a přesnost do strany, pokud to nelítá v jednotkách milimetrů, není podstatná. Když vrtáte dřevo, přesnost dosáhnete jen vodicím futrem, bez něj se vrták totiž i na nejlepší vrtačce mírně ohne podle momentálního průběhu vláken dřeva. To samé v podstatě i kov - tam si radši stejně uděláte důlčíkem vodicí důlek. A když to vezmu celkově, tak stojan velikosti Wolfcraftu nemá ani náznakem potřebnou tuhost na to, abyste mohl nasadit třeba navrtávák a vrtnout něco opravdu přesně.

Suma sumárum - honit radiální přesnost u takovéto vrtačky nemá žádný význam.


Hans
TomBee
Příspěvky: 8
Registrován: 04 srp 2020, 12:43

Re: Vrtačka (síťová) bez příklepu + stojan

Příspěvek od TomBee »

Děkuji za postřehy a také za ušetřené peníze Hans :)

Měl jsme možnost se stojanem vrtat. Nevím co jsem očekával, ale nějak jsem doufal, že se to přiblíží funkčnosti stojanové vrtačky. Ani prd... celé se to kroutilo posuv se zadrhával, při nesouměrné hustotě dřeva celá vrtačka uhnula do strany. Jsem ajťák a nemám takové zkušenosti a tak jedno vyzkoušení dalo za 1000 recenzí.

Tak aspoň tu vrtačku koupím + nějaký nástavec pro kolmé vrtání.

Ještě jednou děkuji
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Vrtačka (síťová) bez příklepu + stojan

Příspěvek od Hans »

Víte, ono je to stejně jedno - jak už jsem naznačil, nejslabší místo je stejně samotný vrták. Ale musím se zastat stojanů, zadrhávání posuvu není ani u nich standardní vlastností :-) A na některé práce je jakýkoliv stojan přeci jen lepší než vrtat z ruky. Ale žít se bez něj dá, to zas jo.

Zkuste se podívat po kolíkovacích pouzdrech. Nebo si také můžete udělat pouzdro z kusu tvrdého dřeva - prostě do něj vyvrtáte patřičnou díru a ta Vám pak povede vrták poté, co to dřevo přiložíte na obrobek. Sice nevydrží věčně, ale chvíli jo.

Někdy se mi zdá, že ajťáci jsme tu všichni... :-)


Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů