Strojní hoblík Marunaka New Royal 10 Umaro

Zde můžete nabízet či poptávat různé nástroje nebo vybavení do dílen. Lze také nabídnout či poptávat práci, aby se rozvíjelo české řemeslo.
Odpovědět
jvalik
Příspěvky: 651
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Strojní hoblík Marunaka New Royal 10 Umaro

Příspěvek od jvalik »

Stroj slouží k finálnímu hoblování již rovných desek, sám o sobě nesrovnává, jedná se o alternativní postup k broušení smirkem. Kdo je zvyklý hoblovat povrchy ručně a má pro to nadšení, může tohle pro delší/širší plochy ocenit, při dobrém seřízení stroj odhobluje na jeden řez celou plochu povrchu. Hobluje i proti vláknům, je to stejné jako klasický hoblík s klopnou, chce to jen trochu štelování.

Stav stroje:
- pohonné ústrojí se zdá být v pořádku,
- podávací pás je ojetý, místy má prolákliny, v zásadě podává, ale bylo by lepší ho přebrousit (je dostatečně tlustý), jinak může na povrchu dílce nechávat drobné gumové žmolky, které, pokud se neometou, mohou při obrácení desky přijít na kudlu a zbytečně ji ztupit,
- kudla i klopna v pořádku s velkou rezervou na zbroušení, ale potřebují nabrousit a naostřit - návod je možno stáhnout z http://www.truhlarime.cz/navody/marunaka.pdf, kam jsem jej nechal umístit - je sice k trochu jinému modelu, ale šuplík s noži je totožný,
- stroj mnoho let stál pod přístřeškem, lak není ideální, nějaká rez tam také je, ale nic tragického,
- u stroje chybí kolo pro zdvih stolu.

Stroj je u nás celkem unikátní záležitost, prodávám proto, že mám dva, jeden jsem si vyladil a druhý už nepotřebuji. Tj. na tom vyladěném mohu předvést jaké to dává výsledky. Nezastírám však, že to je záležitost pro nadšence (už proto, že profíci většinou spíš brousí,) stroj nějaké to úsilí vyžaduje a rozhodně není ve stavu "zapojit a dělat."

Mnoho ukázek a dalších informací o těchto strojích lze najít pod heslem "super surfacer" - tyto stroje dělá i Makita, Hitachi a obecně ponejvíce japonští výrobci, kde jsou tyto stroje více vidět. Stroj je vidět v akci také ve videích ISHITANI FURNITURE.

Ještě radši uvedu, že brusiči tyto nože neznají a pokud nemají solidní nástrojářskou brusku nebo aspoň magnetku a k tomu jistou dávku ochoty, bude s tím trochu potíž. Standardní truhlářská brousítka typu Tormek apod. jsou na to slabá, je to opravdu nástrojářská záležitost, kudla i klopna jsou ze zatraceně solindího materiálu a jen tak něčím se neodbrousí - což je dobře pro trvanlivost ostří, ale jak tam přijde kamínek a udělá zub, je to problém. Lze také koupit do tohoto stroje upgrade (firma Rehomy z Holandska), který spočívá v jednorázových nožích, kdy jeden stojí asi 25 euro, ale měl by nějaký čas vydržet. Horší je to s držákem toho nože, který stojí asi 900 euro. Nicméně je to řešení poměrně funkční, má v ostří vybroušenou i klopnu a tak není nutno nic moc štelovat a funguje to dobře. Ovšem žádná láce to zjevně není a tak pokud jsou po ruce nástrojáři, bude lepší dát do pořádku původní nůž a klopnu.

Výchozí cena k jednání 11 tisíc Kč, ale zavazí mi to v dílně, takže se rád rozumně dohodnu.

Foto viz. https://stroje.bazos.cz/inzerat/9771458 ... -Umaro.php

Kontakt: shk@post.cz
Místo: Klobouky u Brna

Hans

jvalik
Příspěvky: 651
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Strojní hoblík Marunaka New Royal 10 Umaro

Příspěvek od jvalik »

Prodáno

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti